Akende restaureerimine


AKENDE RESTAUREERIMINE

Akende vahetamisel plastakende vastu läheb kaduma hoone algne idee ja maja pale muutub kunstlikuks. Kui plastikakende eluiga mõõdetakse kümnetes aastates, siis puidust akendel on see hea hooldusega pigem sadades aastates.

Puidust aknaraame peetakse võrreldes plastiga tunduvalt soojapidavamaks ning kergemini hooldatavaks. Plastikaken muudab ka hoone sisekliimat. Õhuniiskus ei pääse majast välja ning toimub hingatava õhu kvaliteedi märgatav langus.

Korralikult restaureeritud vana aken peab piisavalt sooja ning on hingav. Puitakende hooldamine traditsioonilise linaõlivärvi ja kitiga on meetod, millel sajanditepikkune ajalugu. Need värvid on kaitsva toimega ning ajapikku lagunedes säilitavad aluspinda.

Järgnevad koolitused on justkui akende restaureerimise kursus jagatud kolme eraldi osa. Neid on võimalik läbida eraldi või osaleda ka kõigis kolmes komplektse lühikursusena, mille hind on 54 eurot. Registreerumisvormis on see võimalus eraldi välja toodud.


Õpituba: Puitakende restaureerimine I - Vana viimistluse eemaldamine, klaasimine ja kittimine

16.02.2018
Juhendaja Kersti Siim

Võtame tööülesandeks taastada halvas seisus aken uueväärseks. Sissejuhatavas osas anname ülevaate vajaminevatest tööriistadest. Viimistluse eemaldamisel proovime erinevaid kaabitsaid ning töövõtteid. Räägime ka puidu proteesimisest ja konstruktsiooni tugevdamisest. Puhastatud aken läbib kruntimise ning järgmiseks protsessiks tuleb klaasimine ja kittimine.

Leiame vastused järgmistele küsimustele:

- Kuidas ja millisel pinnal klaase mõõtu lõigata?
- Mis on kitipeenar ja kuidas seda kasutatakse?
- Millised on vajalikud tööriistad akende kittimiseks?
- Kuidas vältida vee sattumist kiti ja klaasi vahele?

Otsad tõmbame kokku akende hooldamise teemaga.


KUS: Restaureerimiskeskus, Tartu Aparaaditehas
MILLAL: 16.02.2018 kell 18:00
KESTUS: 3 tundi
HIND: 20€
Registreeru koolitusele

Õpituba: Puitakende restaureerimine II - viimistlemine linaõlivärviga

2.03.2018
Juhendaja Kersti Siim


Koolituse sissejuhatavas osas anname ülevaate vajaminevatest tööriistadest. Proovida saab nii kruntimist kui ka esimese ja teise kihi pealekandmist. Räägime erinevatest värvitüüpidest ning nende omadustest.


KUS: Restaureerimiskeskus, Tartu Aparaaditehas
MILLAL
: 16.02.2018 kell 18:00
KESTUS
: 3 tundi
HIND
: 20€
Registreeru koolitusele