VANA MAJA VÄÄRIB HOOLT

Pühendame suure osa oma koolitustest vanade majade säilimisele ning sellest tulenevalt ka miljööalade väärtustamisele. Ajaloolised piirkonnad pakuvad hubast ja inimmõõtmelist elupaika. Iga maja on küll erinev, kuid neid seob see, et vanu detaile peab mõõdutundlikult korrastama. Vanadel majadel on omamoodi aura, nad jutustavad oma lugu. Peame endalt küsima, kas ajalooline hõng säilib ka siis, kui kisume seinalt vanad kihid ja voodrilaudise. Kas see säilib, kui asendame laiad põrandalauad laminaatparketiga ja viskame välja rasked puidust tahveluksed?
Soome arhitekt Panu Kaila on sõnastanud vana maja remontijale kümme käsku, millest üks on selline: kui sul on piisavalt raha, et kõik vana uue vastu välja vahetada, siis on sul ka raha, et endale uus maja ehitada.
Säästev renoveerimine säästab nii kultuuripärandit, keskkonda kui ka koduremontija rahakotti, paneb otsima leidlikke lahendusi ja innustab ise kätt proovima. Kodu, kus siin-seal on ise käed külge pandud, on palju õdusam. Laskem maja väärikalt vananeda.


Õpituba: Põrandate restaureerimine ja hooldus

24.01.2018
Juhendaja Pille Vilgota

Taastatud puitpõrandad on kodu suureks väärtuseks. Mõnus palja jala all ning on ka silmale rõõmuks. Õpitoa käigus võtame läbi näited erinevatest meetoditest laudpõrandatelt värvi eemaldamisest. Eemaldame ülesvõetud laudadelt viimistluse ning kanname ka uue peale. Lisaks näitame kuidas teha parandada vigastatuid pindasid punnimise või proteesimise teel.

KUS: Restaureerimiskeskus, Tartu Aparaaditehas
MILLAL: 24.01.2018 kell 18:00
KESTUS: 3 tundi
HIND: 25€
Registreeru koolitusele

Loeng: Puithoone seen- ja putukkahjustused

5.02.2018
Lektor Kalle Pilt


Igas vanemas majas elab lisaks meile veel palju elusolendeid, kellest osa soovivad lagundada maja. Koolitusel räägitakse puitu kahjustavatest putukatest ja puitu lagundavatest seenetest hoonetes ning nende mõjust hoonete kestvusele.

Lühidalt on juttu ka sinavus- ja hallitusseentest kui puitu moondavatest seentest. Lõpuks saab soovitusi, kuidas kõigi nendega ühes ökosüsteemis edasi elada.

KUS: Restaureerimiskeskus, Tartu Aparaaditehas
MILLAL: 5.02.2018 18:00
KESTUS: 2 tundi
HIND: 20€

Tulemas:

Aasta jooksul võtame läbi mitmekesised maja hoolduse teemad ning interjööri seotud koolitused. Kindlasti tuleb juttu vana maja soojapidamise tõstmisest ja vundamendi soojustamisest. Eraldi koolitustesari on ka hoonete hooldusest alates hoonete iga-aastasest hooldusringist ja kaks koolitust nii puitfassaadi kui ka krohvfassaadi hooldusest. Võtame teemaks ka plekk-katuse hoolduse ning tuleb ka kordusele populaarne niiskete ruumide ehitamine vanasse majja. Puitmaja kestmiseks tuleb ka tuleohutuse loeng. Ajalooliste teadmiste täiendamiseks oleme loonud miljööväärtuste loengu ning vana maja ajaloo ja ehitusloo lugemise. Taas tulevad koolitused nii savikrohvi kui ka lubikrohvi kasutamisest ja omadustest.