VANA MAJA VÄÄRIB HOOLT

Pühendame suure osa oma koolitustest vanade majade säilimisele ning sellest tulenevalt ka miljööalade väärtustamisele. Ajaloolised piirkonnad pakuvad hubast ja inimmõõtmelist elupaika. Iga maja on küll erinev, kuid neid seob see, et vanu detaile peab mõõdutundlikult korrastama. Vanadel majadel on omamoodi aura, nad jutustavad oma lugu. Peame endalt küsima, kas ajalooline hõng säilib ka siis, kui kisume seinalt vanad kihid ja voodrilaudise. Kas see säilib, kui asendame laiad põrandalauad laminaatparketiga ja viskame välja rasked puidust tahveluksed?
Soome arhitekt Panu Kaila on sõnastanud vana maja remontijale kümme käsku, millest üks on selline: kui sul on piisavalt raha, et kõik vana uue vastu välja vahetada, siis on sul ka raha, et endale uus maja ehitada.
Säästev renoveerimine säästab nii kultuuripärandit, keskkonda kui ka koduremontija rahakotti, paneb otsima leidlikke lahendusi ja innustab ise kätt proovima. Kodu, kus siin-seal on ise käed külge pandud, on palju õdusam. Laskem maja väärikalt vananeda.


Koolitus: Puitfassaadi hooldus

23.08.2018
Koolitaja: Kermo Jürmann, Säästvad Ehituslahendused OÜ / MEISTRI


Puitfassaadide restaureerimist ja hooldamist käsitleval infoõhtul õpime tundma puitfassaadide korrastamiseks sobivaid traditsioonilisi materjale, nende omadusi ning asjakohaseid töövõtteid. Jagame kogemusi, kuidas restaureerida ja hooldada puitmajade välisviimistlust, nii et säiliks nende algupära ja erilisus.

Pakume vastuseid järgmistele küsimustele:
Millised on enamlevinud probleemid puitfassaadidel?
Kas laudise väljavahetamine on ainus võimalus fassaad korda saada?
Kuidas regulaarselt puitfassaadi hooldada?

Loengule (umbes 1 tund) järgneb õppekäik Karlovas, kus konkreetsete majade näitel antakse nõu nende fassaadide korrastamiseks.

KUS:  Restaureerimiskeskus, Tartu Aparaaditehas
MILLAL: 23.08.2018 18-20 
KESTUS: 2 tundi
HIND: 24€ 

REGISTREERU KOOLITUSELE


Koolitus: Lubikrohv. Krohvitud fassaadi hooldus

16.06.2018
Koolitaja: Kermo Jürmann, Säästvad Ehituslahendused OÜ / MEISTRI

Koolitusel õpime tundma traditsioonilise lubikrohvi omadusi ning nende materjalide sobivust vanade hoonete taastamisel. Koolitus toimub krohvimistöid ootava hoone näitel Luke mõisas Tartumaal. Koolituse hinna sees on ka lõunapakett.

Koolitus algab ülevaatliku seminariga lubjast kui traditsioonilisest ehitusmaterjalist ning jätkub paraktilise kursusena. Tutvume erinevate aluspindadega (kivi, puit, pilliroog) ning õpime pindade ettevalmistamist krohvimiseks (puit- ja kivipinnad). Harjutame erinevaid krohvimisvõtteid, erinevate kihtide (sisseviske-, täite- ja viimistluskiht) pinnale kandmist ning järeltöötlust (silekrohv, kellukrohv, pintselkrohv jms.).
Anname ülevaate kivihoone taastamise eripäradest ajaloolises mõisakompleksis asuvate kivihoonete näitel. Õpetame teostama lubikrohv fassaadide parandustöid ning regulaarset hooldamist.

Toimumisaeg ja programm:
16. juuni, laupäev kell 11-17

11.00 - Ülevaade Luke mõisast
11.15 - Loeng "Lubi, lubikrohvid, lubimördid"
12.00 - Praktika. Materjalide ja tööriistade tutvustus
13.00 - Lõuna
13.30 - Praktika. Krohvimisvõtted
15.30 - Krohvfassaadide hooldus
17.00 - Lõpp

KUS: Luke mõis, Tartumaa
MILLAL: 16.06.2018 11-17
KESTUS: 6 tundi
HIND: 40€ enne 1. juunit / 45€ hiljemTOIMUNUD KOOLITUSED

Loeng: Puithoone seen- ja putukkahjustused

5.02.2018
Lektor Kalle Pilt


Igas vanemas majas elab lisaks meile veel palju elusolendeid, kellest osa soovivad lagundada maja. Koolitusel räägitakse puitu kahjustavatest putukatest ja puitu lagundavatest seenetest hoonetes ning nende mõjust hoonete kestvusele.

Lühidalt on juttu ka sinavus- ja hallitusseentest kui puitu moondavatest seentest. Lõpuks saab soovitusi, kuidas kõigi nendega ühes ökosüsteemis edasi elada.

KUS: Restaureerimiskeskus, Tartu Aparaaditehas
MILLAL: 5.02.2018 18:00
KESTUS: 2 tundi
HIND: 20€


Õpituba: Põrandate restaureerimine ja hooldus

24.01.2018
Juhendaja Pille Vilgota

Taastatud puitpõrandad on kodu suureks väärtuseks. Mõnus palja jala all ning on ka silmale rõõmuks. Õpitoa käigus võtame läbi näited erinevatest meetoditest laudpõrandatelt värvi eemaldamisest. Eemaldame ülesvõetud laudadelt viimistluse ning kanname ka uue peale. Lisaks näitame kuidas teha parandada vigastatuid pindasid punnimise või proteesimise teel.

KUS: Restaureerimiskeskus, Tartu Aparaaditehas
MILLAL: 24.01.2018 kell 18:00
KESTUS: 3 tundi
HIND: 25€


Tulemas:

Aasta jooksul võtame läbi mitmekesised maja hoolduse teemad ning interjööri seotud koolitused. Kindlasti tuleb juttu vana maja soojapidamise tõstmisest ja vundamendi soojustamisest. Eraldi koolitustesari on ka hoonete hooldusest alates hoonete iga-aastasest hooldusringist ja kaks koolitust nii puitfassaadi kui ka krohvfassaadi hooldusest. Võtame teemaks ka plekk-katuse hoolduse ning tuleb ka kordusele populaarne niiskete ruumide ehitamine vanasse majja. Puitmaja kestmiseks tuleb ka tuleohutuse loeng. Ajalooliste teadmiste täiendamiseks oleme loonud miljööväärtuste loengu ning vana maja ajaloo ja ehitusloo lugemise. Taas tulevad koolitused nii savikrohvi kui ka lubikrohvi kasutamisest ja omadustest.